• Emp@tyczna Klasa

06.10.2023

Dziś na lekcji wychowawczej klasa I b rozmawiała na temat Empatii w ramach ogólnopolskiego projektu "Emp@tyczna Klasa".

Lekcję rozpoczęliśmy krótkim filmikiem „Lekcja pełna Odwagi - empatia” oraz dyskusją, czym dla każdego z nas jest empatia. Następnie uczniowie wykonali „Walizkę dobrych uczynków”, w której zebraliśmy wszystkie nasze dobre czyny z ostatniego tygodnia.

Na końcu stworzyliśmy karteczki z miłymi słowami, które uczniowie naszej Szkoły będą mogli przekazać osobie, której chcą poprawić humor. Zachęcamy do włączenia się do akcji i okazywania empatii na co dzień.

Dziękujemy uczniom klasy II b, którzy takżei wzięli udział w promowaniu empatii w naszej Szkole i pomogli przy karteczkach z dobrym słowem

Wychowawca klasy I b - pani Martyna Zbozień

• Spotkanie z byłym żołnierzem JW GROM

06.10.2023

października, uczniowie klasy I d - Oddział Przygotowania Wojskowego uczestniczyli w spotkaniu  z Navalem - byłym żołnierzem JW GROM, który podzielił się z młodzieżą swą imponującą wiedzą i bogatym doświadczeniem związanym z bezpieczeństwem osób cywilnych, instytucji oraz strategicznych miejsc w kraju i na świecie.

Spotkanie odbyło się w Gminnej Bibliotece w Chełmcu. Dziękujemy za zaproszenie na to niezwykłe spotkanie.

Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Dorota Wasak oraz pan Kamil Malicki.

• „Kto czyta książki, żyje podwójnie”

05.10.2023

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” –  słowa, których autorem jest  U. Eco mogliśmy przeczytać na ścianie Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J. Szujskiego.

To magiczne miejsce odwiedziła dzisiaj klasa II b LO wraz z nauczycielkami: panią Elżbietą Gibas i Adrianą Jakubczak. Obecność młodzieży przyciągnęła uwagę pracowników biblioteki, którzy zaproponowali nam udział w cyklu lekcji bibliotecznych. Na pewno z nich skorzystamy w przyszłości, a już dzisiaj zostaliśmy zabrani na spacer po miejscach pamięci o zagładzie sądeckich Żydów.

Na rogu ul. Kazimierza Wielkiego i Franciszkańskiej zobaczyliśmy tablicę  upamiętniającą zabicie 81 żydowskich mieszkańców kamienicy, następnie udaliśmy się do pomnika na Skwerze Pamięci Ofiar Zagłady. Jest to niezwykłe miejsce, w którym z imienia i nazwiska upamiętniono 12 tysięcy sądeckich Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej. Wysłuchaliśmy tam pięknej lekcji historii, najważniejsze przesłanie, jakie z niej wynieśliśmy, to świadomość, że stawiane mury są niebezpieczne, na zawsze dzielą, segregują, izolują, historia uczy, że prowadzą do wojen, śmierci i zagłady, dlatego powinniśmy zamiast nich budować mosty, które łączą ludzi, uczą tolerancji i akceptacji. Poznawanie bolesnych wydarzeń z przeszłości powinno nauczyć nas budowania lepszej teraźniejszości.

Elżbieta Gibas

• Mój Region - Moja Duma...

05.10.2023

Uczniowie klasy II b o profilu Bezpieczeństwo Publiczne, pod opieką pani Adriany Jakubczak i pani Elżbiety Gibas, uczestniczyli dzisiaj w Inauguracji XI edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „MÓJ REGION – MOJA DUMA, MOJE MIASTO – MOJA DUMA”. Uroczystość z udziałem licznych gości odbyła się w Sali Ratuszowej w Nowym Sączu.

Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie, a Uczniom i Nauczycielom dziękujemy za reprezentowanie szkoły.

• #SprzątamyDlaPolski

04.10.2023

W środę, 4 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole VI edycja ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Głównym celem przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych.

W ten sposób uczestnicy nie tylko sprzątają okoliczne tereny zielone, ale także wyrabiają w sobie nawyki odpowiedzialności środowiskowej. Inicjatywa ta odpowiada zatem zarówno na doraźne potrzeby niszczejącego środowiska, jak i na długofalowe zapotrzebowanie na budowę świadomego ekologicznie społeczeństwa. Dziękujemy kasie 1 b i 1 d LO za duże zaangażowanie w akcję.

Akcję koordynowały Panie: mgr Aneta Próchnicka i mgr Anna Słaby.

• Wyprawa na Cyrlę

Przesyłamy słoneczne pozdrowienia z malowniczego szlaku na Cyrlę.

Opiekę sprawują niezawodni nauczyciele: pani Elżbieta Gibas, pani Anna Sarecka, pan Mariusz Jop i pan Wojciech Dominik.

• Emp@tyczna Klasa

02.10.2023

Dziś na lekcji wychowawczej klasa I a rozmawiała na temat Empatii w ramach ogólnopolskiego projektu "Emp@tyczna Klasa". Po krótkiej pogadance na temat "Co to jest empatia?" stworzyliśmy wspólnie mapę myśli w programie Mentimeter. Następnie uczniowie napisali listy do swoich młodszych kolegów i koleżanek z 8 klasy przekazując im swoje refleksje na temat egzaminu ósmoklasisty (Empatyczna Poczta). Potem młodzież obejrzała krótki film z serii "Reżyser Życia" na temat nastoletniej depresji, na podstawie którego rozpoczęliśmy dyskusję dotyczącą zachowań głównych bohaterów. Po długiej rozmowie udało nam się znaleźć rozwiązanie przedstawionego w nim problemu.